Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci płk. Władysława Kiełbasy – uroczystość upamiętniająca bohaterów września 1939

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci płk. Władysława Kiełbasy – uroczystość upamiętniająca bohaterów września 1939

Na początku września, dokładnie 2 dnia miesiąca o godzinie jedenastej, miasto Gostyń (powiat mikołowski) stało się miejscem ważnego wydarzenia o charakterze patriotycznym. Na spotkaniu kombatantów przeprowadzono ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej płk. Władysławowi Kiełbasie. Obecni na uroczystości mogli podziwiać bogatą oprawę wydarzenia oraz poznać jego detale za pośrednictwem prezentowanych zdjęć.

Historia Polski jest pełna momentów, które definiują naszą tożsamość narodową. Jednym z nich jest 1 września 1939 roku, kiedy to nasz kraj został zaatakowany przez Niemcy, co stało się zaczątkiem II wojny światowej. Upamiętniając 84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, składamy hołd zarówno żołnierzom, jak i cywilom, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia w walce z najeźdźcą.

Właśnie w ten kontekście należy rozpatrywać uroczystość, która odbyła się 2 września o godzinie 11:00 w Gostyni. Podczas tego ważnego spotkania hołd oddano polskim żołnierzom z 23. dywizji 73. pułku piechoty, którzy polegli stawiając czoło okupantowi.

Ta wyjątkowa uroczystość miała miejsce przy pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939, który znajduje się przy ulicy Tęczowej. Rozpoczęło ją odprawienie Mszy Świętej, natomiast kulminacyjnym momentem był moment oficjalnego odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać płk. Władysława Kiełbasy. To symboliczne gest pamięci został sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej.