„Z makramą i uśmiechem” – zaprasza MDK w Mikołowie

„Z makramą i uśmiechem” – zaprasza MDK w Mikołowie

Makrama, czyli sztuka dekoracyjnego splotu

Makrama w ostatnich latach wróciła triumfalnie do naszych mieszkań i szaf. Te wyjątkowe ozdoby ze sznurka doskonale sprawdzają się jako dekoracje wnętrz czy dodatki do ubrań – np. chusty, biżuteria itp.

Prawdopodobnie wiele osób pamięta jeszcze makramy z lat 70. XX wieku – wtedy również gościły w naszych mieszkaniach. Wyrabiano tą techniką wiele makat, dywaników, ozdób czy biżuterii.

Później makramy na kilka dziesiątek lat znów uległy zapomnieniu, jednak zmieniło się to niedawno, gdy wiele osób znużonych nadmiarem oferty sklepowej, co prawda różnorodnej i bogatej, jednak zazwyczaj powtarzalnej, przypomniało sobie o prostej, ale bardzo efektownej technice wyplatania sznurków, czyli właśnie makramie.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że makrama liczy sobie setki lat. Do Europy przywędrowała m.in. z Asyrii. W średniowieczu za pomocą tej techniki ozdabiano drogie szaty, później makramami zaczęto przyozdabiać również elementy wystroju wnętrz. I tak jest także dziś.

Warto poznać sposoby wyplatania makram – np. ze sznurka konopnego, lnianego czy sizalu, żeby cieszyć się niepowtarzalną, własnoręcznie wykonaną ozdobą w stylu DIY.

Warsztaty makramy w MDK

Miejski Dom Kultury w Mikołowie zaprasza już dziś, 18 stycznia 2022 r., na warsztaty wyplatania makramy. Pamiętajmy, że jest to wyjątkowa technika, w której nie stosuje się żadnych przyborów, takich jak np. igła, czy szydełko.

Makramę wyplata się własnoręcznie. Warto poznać tę technikę. Wbrew pozorom nie jest ona bardzo trudna, wymaga jedynie cierpliwości, a efekty są spektakularne. Co prawda w sklepach można nabyć różne – mniej lub bardziej skomplikowane makramy, jednak praca wykonana samodzielnie daje wielką satysfakcję. Nie można również zapominać, że jest o wiele tańsza.

Wystarczy sznurek – obecnie najpopularniejszym jest sizal, który dzięki swojej strukturze znacznie ułatwia wykonywanie splotów – i nauczenie się wyplatania, aby stworzyć piękną makatkę, czy biżuterię.

Jeśli zainteresowała Cię makrama – weź udział w warsztatach w MDK. Początek zajęć o godzinie 17.00.