Pamiętaj o bezdomnych!

Pamiętaj o bezdomnych!

Zima – największe wyzwanie dla bezdomnych

Temperatura spada, pogoda staje się coraz bardziej wymagająca, wieczory są chłodniejsze. To ten czas w roku, który jest zdecydowanie najmniej sprzyjającym dla osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania.

W kolejnych tygodniach temperatury będą spadać, pierwszy śnieg pojawił się już w wielu polskich miastach. Zimą w sposób szczególny pochylmy się nad ludźmi, którzy potrzebują pomocy, a nie zawsze potrafią, czy chcą o nią poprosić osobiście.

Bezdomność to nie tylko skrajnie niekorzystny stan ekonomiczny, to również stan mentalno-psychiczny, który, szczególnie, gdy się przedłuża, coraz bardziej oddala i izoluje człowieka od społeczeństwa. Często staje się on bierny i zaprzestaje poszukiwania jakichkolwiek dróg, które pozwoliłyby mu wyjść z bezdomności.

O ile w cieplejszych miesiącach bezdomni mogą sobie prowadzić, np. korzystając z jadłodajni czy łaźni, czy też pomieszkując w pustostanach albo na działkach – o tyle w miesiącach zimowych to może nie wystarczyć i często, niestety, nie wystarcza. Co roku, zimą, dochodzi do śmierci osób bezdomnych z powodu wychłodzenia.

Nie zastanawiaj się – pomóż!

Znasz osoby bezdomne, spotykasz je codziennie w drodze do pracy czy do sklepu? Wspomagasz je drobnym datkiem? Zimą taka pomoc może być niewystarczająca. Zastanów się, czy nie możesz przekazać bezdomnemu informacji na temat ośrodków, które proponują pomoc, szczególnie nocleg, wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera.

Wykaz takich placówek na terenie całego województwa śląskiego znajdziesz w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Warto również przekazać osobie bezdomnej numer bezpłatnej infolinii skierowanej do bezdomnych, czyli 987, gdzie można zasięgnąć niezbędnych informacji dotyczących pomocy. Numer jest dostępny zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych.

Infolinia działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu. Jeśli bezdomny nie będzie chciał albo nie będzie miał możliwości wykonania takiego połączenia – zdecyduj się na to, by zadzwonić i powiadomić o miejscu, w którym przebywa bezdomny lub bezdomni. Taka informacja może uratować życie!