Ukraiński sklep w Rybniku – warto zajrzeć

Ukraiński sklep w Rybniku – warto zajrzeć

Blisko dwa miesiące temu w Rybniku powstał sklep, w którym można dostać ukraińskie specjały i przysmaki. Właścicielka, która od pięciu lat jest mieszkanką Bielska – Białej podkreśla, że nie przypadkowo zdecydowała się właśnie na to miasto. Ze statystyk bowiem wynika, że to właśnie tu znajduje się najwięcej Ukraińców w całym powiecie. Trudno się więc zdziwić, że zdecydowała się właśnie na tę lokalizację. Skąd pomysł na tak nietypowy asortyment?

Coraz więcej ludzi zza wschodniej granicy

Polska jest krajem, który od wielu lat stanowi „nową ojczyznę” dla osób pochodzących z Ukrainy. Jak podają dane statystyczne z pierwszego kwartału 2021 roku na samym terenie województwa śląskiego żyje obecnie blisko 66 tysięcy obcokrajowców. Wśród nich najliczniejszą grupę, stanowiącą prawie 56 tysięcy osób stanowią właśnie obywatele z Ukrainy. Przyjeżdżają tu za lepszymi warunkami do życia. Za lepszą pracą. Osiedlają się tu często samotnie, aby po kilku latach sprowadzić tu swoje rodziny. Żyją wraz z Polakami, którym niejednokrotnie pokazują swoją kulturę i tradycję. Powstanie sklepu w Rybniku jest kolejnym krokiem, dzięki któremu Polacy mogą przekonać się, jak wiele smaków znajduje się na Ukrainie.

Właścicielka dbająca o interes

Choć sklep powstał trochę ponad dwa miesiące temu cieszy się dużą popularnością. Zaglądają do niego nie tylko osoby zza wschodniej granicy, ale również coraz więcej Polaków. Kieruje nimi ciekawość oraz chęć spróbowania odmiennych specjałów. Sklep Maryny Drozdovej mieści się przy deptaku na ulicy Powstańców. Poza specjałami z Ukrainy odnaleźć tu można także wiele regionalnych potraw pochodzących także z innych miejsca zza wschodniej granicy jak np. cieszące się dużą popularnością azjatyckie glony. Wielu z propozycji nie można dostać nigdzie indziej. Kiszone pomidory, a nawet kiszone arbuzy zyskują na uznaniu Polaków. Co ciekawsze, w tym sklepie można również otrzymać regionalne piwo lane na wynos. Jeśli więc będziesz w Rybniku w najbliższym czasie, koniecznie przekonaj się czym charakteryzuje się kuchnia ukraińska.