Kościół Ewangelicki im. Świętego Ducha w Orzeszu

Kościół Ewangelicki im. Świętego Ducha w Orzeszu

Orzesze posiada wiele ciekawych architektonicznych perełek, które pomimo wojny uchowały się w niemal nienaruszonym stanie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Kościół Ewangelicki im. Świętego Ducha, którego powstanie datuje się na rok 1913. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Charakteryzuje się fantastyczną bryłą oraz wieloma cennymi dodatkami, umiejscowionymi w jego wnętrzu.

Wygląd zewnętrzny i cechy charakterystyczne kościoła

To budynek zaprojektowany i wybudowany na rzucie prostokąta. Został on wymyślony w modernistycznym stylu. To rozwiązanie murowane, otynkowane i jednonawowe. Na jego dachem wznosi się dobudowana w późniejszym okresie czterokondygnacyjna wieża. Sam korpus kościoła jest przykryty dwupłaciowym dachem wykonanym z dachówki ceramicznej., który jest zakończony prezbiterium posiadającym trójkątną ścianę tylną. Świątynia estetycznie się prezentuje, a dzięki działaniom władz nie widać po niej upływu czasu.

Co można zobaczyć wewnątrz kościoła?

Samo wnętrze to współpraca dwóch artystów – niemieckiego Rudolfa Bellinga oraz Ericha Zabela z Bytomia. Przepiękne witraże zostały zafundowane przez znaną w okolicy rodzinę Hegenscheidt. Byli oni przemysłowcami i właścicielami położonych w pobliżu Ornontowic. I choć wyposażenie w dużej mierze uległo zmianom, do dziś można podziwiać tam m.in. dziesięciogłosowe organy, krucyfiks, obraz przedstawiający Pana Pasterza oraz liczne lichtarze. Warto więc odwiedzić tę świątynie aby zapoznać się z kulturą i historią nie tylko samego kościoła, ale również jego okolic.

Losy świątyni po II wojnie światowej

Jak wiele budowli na terenie całej Polski, także w Orzeszu miejsca kultu katolickiego były nagminnie rabowane i rozkradane. W okresie okupacji zostały stąd wywiezione oryginalne dzwony, które wiele lat po wojnie zostały zastąpione nowymi, podarowanymi przez okoliczne parafie. 1983 był rokiem, w którym poświęcono nowo wybudowany ołtarz, ambonę i prezbiterium a rok później zakończył się oficjalny remont kościoła. W latach 70. dobudowano również salę katechetyczną, znajdującą się po lewej stronie.