Park Krajobrazowy w Orzeszu

Park Krajobrazowy w Orzeszu

Gmina Orzesze posiada przepiękne, krajobrazowe tereny, które zdecydowanie warto odwiedzić. To rozległe tereny o licznych wzniesieniach i pagórkach, wyróżniające się wspaniałą fauną i florą. Niemal każdy miłośnik przyrody odnajdzie tu miejsce, w którym zakocha się bez pamięci. Co więcej obecne są tu zarówno szlaki piesze, jak i wiele tras rowerowych, dostępnych dla każdego.

50-cio hektarowy park krajobrazowy

Park, o którym mowa mieści się w zachodniej części województwa śląskiego w gminie Orzesz. Został on założony w 1993 roku w celu ochrony, a także popularyzacji walorów przyrodniczych z tego terenu. Aktualnie nazywa się Parkiem Krajobrazowym Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud. Pod względem swojej powierzchni, która wraz z pięcioma otulinami przekracza 50 hektarów zalicza się do największych parków krajobrazowych w Polsce.

Zróżnicowany teren dostępny dla każdego

Park Krajobrazowy ma wspaniałą historię. Można tutaj odnaleźć wspaniałe krajobrazy, jak również pozostałości obecności klasztoru Cystersów. W licznych gminach znajduje się stara kuźnia, obiekt klasztorny jak i wiele kapliczek czy wspaniałych ruin. Na szczególną uwagę zasługują tereny lęgowe ptaków i siedliska bardzo rzadkiej obecnie roślinności bagiennej. Wielu botaników upodobało sobie obszar tego parku i z chęcią do niego wraca.

Orzesze i atrakcje dla turystów

Na terenie gminy Orzesze znajduje się spory obszar parku krajobrazowego. Można tu znaleźć wiele alejek i urokliwych tras, dedykowanych zarówno pieszym wędrówkom, jak i wycieczkom rowerowym dla całej rodziny. Długie spacery sprzyjają oglądaniu starych leśniczówek, spichlerzy czy kapliczek przydrożnych, z których każda z nich ma swoją przygodę