Wakacyjne spotkanie seniorów w Orzeszu

Wakacyjne spotkanie seniorów w Orzeszu

Integracja ma znaczenie

Tuż po zakończeniu ostatniego roku szkolnego w jednej z placówek w Orzeszu, a dokładniej – w Szkole Podstawowej nr 9 w Orzeszu Zgoniu odbyło się spotkanie nieco starszej „młodzieży”, czyli mieszkańców, którzy przekroczyli sześćdziesiąty piąty rok życia.

Sądząc po nastrojach i energii uczestników spotkania, na pewno nie zgadzały się one z metryką i były kolejnym dowodem na to, że o tym jak „staro” czy też „młodo” się czujemy decyduje o wiele więcej czynników niż tylko data urodzenia.

Jednym z najważniejszych warunków zdrowego życia i zachowania dobrego nastroju na długie lata jest aktywne życie społeczne. W ostatnim czasie, w sposób szczególny zwraca się uwagę na ten właśnie aspekt funkcjonowania w każdej grupie wiekowej, nie wyłączając osób, które zakończyły już swoją aktywność zawodową.

Nie oznacza to jednak, a przynajmniej nie powinno – zakończenia aktywności w życiu społecznym. Seniorzy to dziś często osoby energiczne, które chcą czuć się potrzebne, nie tylko w rodzinie, ale również na szerszym polu aktywności społecznej.

Ważna jest w tym kontekście integracja, również w ramach swojej grupy rówieśniczej. Temu właśnie służą spotkania takie, jak lipcowe w Orzeszu Zgoniu.

Aktywni Mieszkańcy 65+

Ostanie dwa lata nie sprzyjały organizowaniu różnych spotkań, tym bardziej cieszy, że obecnie wiele zainteresowanych osób mogło uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym, zorganizowanym z myślą o starszych mieszkańcach Orzesza i okolic.

Frekwencja dopisała i była dobitnym dowodem na to, że takie spotkania są bardzo oczekiwane i mile widziane.

W spotkaniu z seniorami uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu oraz władz miejskich. Seniorzy mieli okazję bezpośrednio zasięgnąć informacji na różne nurtujące ich tematy, w tym jeden, który jest szczególnie istotny dla całej społeczności Orzesza, dotyczący planów budowy kolei dużych prędkości co Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Obecne plany związane z przebiegiem trasy budzą poważne zastrzeżenia wielu mieszkańców regionu. Warto zauważyć, że to właśnie Zgoń znalazł się w jednym z wariantów planowanych tras.