Ferie z Mikołowskim Domem Kultury

Ferie z Mikołowskim Domem Kultury

Półkolonie, gry terenowe i warsztaty

Już niedługo przed uczniami z Mikołowa i okolic dwa tygodnie wolnego od nauki szkolnej, czyli ferie zimowe. Jeśli jeszcze nie masz planów na spędzenie tych kilkunastu dni w atrakcyjny sposób – warto zainteresować się ofertą Mikołowskiego Domu Kultury, który przygotował bogaty program zajęć, zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych.

Zaplanowano m.in. dwa turnusy półkolonii. Pierwszy odbędzie się w dniach od 14 do 18 lutego, drugi w terminie: 21 – 25 lutego 2022 r. Obowiązuje limit miejsc – maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć trzydzieści dzieci, dlatego należy się spieszyć z zapisami. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na dzieci czekają różnorodne atrakcje. Będą mogły uczestniczyć w grach terenowych, budować ekologiczne miasta, konstruować rakiety, ale również nauczą się wytwarzać własnoręcznie pyszne pralinki.

Wszystkie zajęcia będą się odbywały w niewielkich grupach. W zależności od tego, czy zima będzie biała, czy też bardziej będzie przypominała przedwiośnie – dzieci będą brały udział w zajęciach na świeżym powietrzu albo w domu kultury.

Karnawał w starym stylu, czyli warsztaty taneczne

Od 15 do 18 lutego br. w MDK odbywać się będą szczególne warsztaty – prowadzone przez Capellę Nicopolensis. Ich uczestnicy będą mogli poznać dawne tańce i zwyczaje związane z karnawałem. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób w dawnych czasach ludzie bawili się w tym szczególnym czasie w roku.

Dowiedzą się też tego jak wyglądały bale karnawałowe, w jaki sposób przygotowywano się do takich zabaw, jak ubierano, co tańczono i w rytm jakiej muzyki.

Będzie to niezwykłe przeniesienie się w czasie i możliwość poznania niedostępnego już dziś uroku dawnego karnawału, kiedy ludzie nie byli tak uzależnieni od mediów, a Internetu nie było nawet w ich wyobraźni.

Czy to oznacza, że spędzali czas karnawału mniej atrakcyjnie, a może przeciwnie – to karnawały sprzed lat były prawdziwie udane i moglibyśmy od poprzednich pokoleń nauczyć najlepszej zabawy w duchu karnawału?

W czasie lutowych spotkań uczestnicy będą też mogli samodzielnie wykonać tradycyjne akcesoria karnawałowe, takie jak maski czy kotyliony.

Więcej informacji – na stronie internetowej MDK w Mikołowie.