Akcja poboru krwi w Orzeszu

Akcja poboru krwi w Orzeszu

Oddaj krew w Orzeszu

Katowickie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oprócz prowadzenia działalności stacjonarnej w swojej siedzibie głównej i w oddziałach terenowych, podobnie jak inne tego typu ośrodki w kraju, organizuje również akcje wyjazdowe.

Dzięki nim możliwe jest znaczne powiększenie zasobów krwi niezbędnej dla celów medycznych.

Jedną z takich cyklicznych akcji RCKiK przeprowadzi w Orzeszu.

Chętni mogą oddać krew już w najbliższą sobotę, 12 lutego 2022 r. Akcja będzie prowadzona w okolicy Urzędu Miejskiego w Orzeszu, pod którym będzie stacjonował specjalny krwiobus.

Warto zdecydować się na to, aby oddać krew, która jest bezcennym darem. Bez krwi nie można przeprowadzić wielu procedur medycznych, w tym zabiegów operacyjnych ratujących życie, dlatego działalność, której celem jest pozyskiwanie krwi jest tak cenna społecznie.

Krwi nie można wyprodukować

Mimo znaczącego postępu wielu nauk i techniki, do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi. W związku z tym nadal nie ma też skutecznego zamiennika tego naturalnego płynu. Nie można go również pozyskać inaczej, jak za zgodą osoby, która chce się nią podzielić.

W Polsce, w ostatnich latach dochodziło już do niebezpiecznych sytuacji, gdy w niektórych stacjach krwiodawstwa zaczynało brakować krwi określonych grup. Aby takie sytuacje nie miały miejsca, konieczne jest zaangażowanie każdego z nas.

Warto zwrócić uwagę na to, że procedura poboru krwi zawsze przeprowadzana jest w bezpiecznych warunkach. Przed oddaniem krwi ochotnik musi uzupełnić ankietę, przechodzi również podstawowe badania.

Jeśli nie ma przeciwskazań (np. waga, wiek, choroby) wówczas oddanie krwi jest zabiegiem, który w żaden sposób nie naraża zdrowia krwiodawcy. Warto oddawać krew regularnie i mieć świadomość, że robi się coś naprawdę pożytecznego i bardzo ważnego. Oddajesz krew – ratujesz życie! Nie jest to tylko hasło promocyjne akcji poboru krwi. Tak rzeczywiście jest.

Czy warto oddawać krew? Wieloletni krwiodawcy nie mają takich wątpliwości!