Harcerstwo działające w Orzeszu

Harcerstwo działające w Orzeszu

Tradycja harcerska jest mocno zakorzeniona w Polakach. W wielu miejscach w kraju wciąż działają i fantastycznie funkcjonują drużyny harcerskie. Nie inaczej jest w Orzeszu, gdzie wszystkich zainteresowanych zaprasza 2 Szczep Harcerski „Polana” Hufca ZHP Ziemi Mikołowskiej, , Chorągwi Śląskiej. To właśnie w Orzeszu i Ornontowicach dzieci i młodzież mogą spędzać czas w kreatywny sposób, ucząc się wielu ważnych dla każdego człowieka wartości życiowych.

Przygoda, przyjaźń, braterstwo

W ramach funkcjonowania 2 Szczepu działa tu pięć jednostek, które z otwartymi ramionami przyjmują wszystkie chętne dzieci i młodzież. To grupy podzielone ze względu na wiek. Na zbiórki przychodzą więc najmłodsze dzieciaki w wieku 6-10 lat, ale również nastolatki, które nie wyobrażają sobie lepiej spędzać wolnego czasu. Drużyna harcerska organizuje wiele ciekawych akcji. Regularnie spotyka się na zbiórkach, gdzie poza zabawą uczy dzieci wielu przydatnych umiejętności. Organizuje również wszelkiego rodzaju biwaki i obozy, cieszą się coraz większą popularnością. To doskonała okazja, żeby pokazać dzieciom coś więcej niż elektronikę. Wspólne śpiewanie, siedzenie przy ognisku czy zabawa w podchody wnosi więcej radości i daje ogrom satysfakcji.

Jeszcze kilkanaście lat temu drużyny harcerskie mieściły się niemal przy każdej szkole podstawowej. Obecnie ich tradycja powoli zanika. Ludzie nie chcą już poświęcać czasu na kształcenie dzieci w duchu miłości, przyjaźni i braterstwa. A szkoda. Jak widać po zainteresowani w Orzeszu takie inicjatywy są wciąż aktualne.