Program „Czyste Powietrze” w Orzeszu

Program „Czyste Powietrze” w Orzeszu

Kolejna edycja programu antysmogowego

Program „Czyste Powietrze” jest jednym z elementów szerszej strategii, mającej na celu polepszenie stanu powietrza w Polsce. Szczególnie w miesiącach zimowych wielu mieszkańcom naszego kraju doskwiera smog, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zamiast zażywać dobroczynnych dla zdrowia spacerów – komunikaty o aktualnym zanieczyszczeniu powietrza metalami ciężkimi skutecznie zniechęcają wyjścia z domu…

Ani brak ruchu, ani aktywność fizyczna na powietrzu, którego na pewno nie można nazwać świeżym – nie sprzyjają zdrowiu.

Tylko odpowiedzialna postawa społeczeństwa może przyczynić się do pozytywnych zmian i stałej poprawy stanu powietrza. Niestety, nie zawsze wystarczy sama motywacja, niepoparta odpowiednią ilością środków, które można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła, czyli zazwyczaj pieców starszego typu – na nowocześniejsze kotły i systemy grzewcze.

Program „Czyste Powietrze” ma stanowić realną pomoc m.in. dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zmienić źródło ogrzewania.

Spotkania informacyjne już od maja 2022 r.

Program cieszy się dużą popularnością. Już niedługo rozpoczną się spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych możliwościami, jakie w jego ramach przewidziano.

Pierwsze z serii spotkań w Orzeszu odbędzie się już 30 maja 2022 r. Kolejne zaplanowano w każdy poniedziałek – do 20 czerwca 2022 r.

Tematyka spotkań związana będzie z zakresem podmiotowym i przedmiotowym programu „Czyste Powietrze”. Można więc będzie zasięgnąć informacji na temat warunków dofinansowania wymiany źródeł ciepła, w różnych zakresach technicznych.

Program jest adresowany do osób fizycznych, które są właścicielami albo współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w takich budynkach lokali mieszkalnych (jeśli mają wyodrębnioną księgę wieczystą).

Więcej informacji o inicjatywie – m.in. na stronie UM Orzesze.

Programowi towarzyszą różne przedsięwzięcia, mające na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważne dla zdrowia jest czyste powietrze. Jedna z takich akcji odbyła się w Czerwionce, gdzie pojawiła się ciekawa instalacja