Kultura w Orzeszu – czego możemy się spodziewać?

Kultura w Orzeszu – czego możemy się spodziewać?

Każde miasto w Polsce ma swoja kulturę i dba, aby jego mieszkańcy mogli rozwijać swoje zainteresowania a także obcować ze sztuką. Nie inaczej jest w Orzeszu – niewielkiej miejscowości w województwie śląskim. Nie tylko w czasie wakacji można tu odnaleźć wiele lokalnych inicjatyw, dedykowanych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To fantastyczne imprezy plenerowe oraz warsztaty oraz wiele koncertów i wystaw, które po prostu warto zobaczyć.

Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu

Obecnie najważniejszym inicjatorem życia mieszkańców jest Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Jego pomysł powstał w 1956 roku. Jednak jego właściwe działanie rozpoczęło się prawie 30 lat później, kiedy to to fizycznie powstał MOK. To on skupia życie artystyczne wielu dzieci i młodzieży, a także mieszkańców pełnoletnich, dla których muzyka, sztuka – a więc szeroko rozumiana kultura nie pozostaje bez znaczenia. Przy Miejskim Ośrodku Kultury działa więc wiele chórów i zespołów lokalnych. To wspaniale organizują czas, a ponadto uczą wielu ciekawych rzeczy.

Promocja kultury i tradycji śląskiej

Dom Kultury Śląskiej w Woszczycach, jest miejscem, które powstało w ciągu ostatnich kilku lat. Skupia się ono na kulturze śląskiej, dlatego w jego obrębie tworzone są różnorodne inicjatywy, w tym wystawy malarskie, warsztaty rzemieślnicze, przeglądy zespołów folklorystycznych czy też biesiady śląskie. Takie działania nie tylko integrują lokalną społeczność ale przede wszystkim stanowią idealną promocję regionu wśród turystów. Większość imprez tego rodzaju ma miejsce w okresach letnich. Jak podkreślają organizatorzy na mieszkańców i wszystkich zainteresowanych takie spotkania organizowane są przez cały rok.

Biblioteka publiczna

Oczywiście w Orzeszu nie mogło zabraknąć miejskiej biblioteki publicznej, która wraz ze swoimi filiami zgromadziła blisko 67 tys. woluminów. Poza możliwością korzystania ze zbiorów, ona również organizuje liczne warsztaty i lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki nim szerzona jest wiedza z zakresu wielu dziedzin. Zainteresowani poznają historię, geografię, uczą się o słynnych i ważnych dla miasta i regiony osobowościach