Całoroczne śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej w Rybniku kończy się oskarżeniem sześciu osób

Całoroczne śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej w Rybniku kończy się oskarżeniem sześciu osób

Po niemalże rocznym śledztwie, prowadzonym pod auspicjami Prokuratury Rejonowej w Rybniku, miejscowi śledczy zdołali rozbić działającą na terenie Rybnika i sąsiednich miast zorganizowaną grupę przestępczą. Głównym obszarem ich działań było masowe wprowadzanie narkotyków do obrotu. W efekcie tych działań postawiono zarzuty sześciu osobom.

W trakcie wykonywania działań operacyjnych, funkcjonariusze zdołali przejąć narkotyki o łącznej wartości przekraczającej 1,3 mln złotych. Obecnie akt oskarżenia, obejmujący główne zagadnienia badanego śledztwa, został skierowany do sądu przeciwko sześciu członkom tej zorganizowanej grupy przestępczej.

W lipcu 2022 roku, Alfa-PHiP (alfa-pirolidynoizoheksanofenon), narkotyk o znacznym potencjale uzależniającym i niezwykle niebezpieczny, stanowił przedmiot ostrzeżenia ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS). Rybnik był jednym z miejsc, w których wcześniej odnotowano obecność tego niebezpiecznego narkotyku. To potwierdzają efekty działań rybnickich kryminalnych na polu zwalczania przestępstw narkotykowych, które prowadzone były w latach 2020-2023. W ramach tych działań, funkcjonariusze przejęli od kilku do nawet kilkuset gram narkotyku Alfa-PHiP w trakcie szeregu postępowań przygotowawczych.