Gliwice szykują się na ekspansję rowerowej infrastruktury: 5-kilometrowa trasa w planach

Gliwice szykują się na ekspansję rowerowej infrastruktury: 5-kilometrowa trasa w planach

W mieście Gliwice zaczyna się rozwijać nowy projekt, który ma na celu poszerzenie infrastruktury rowerowej o dodatkowy, istotny odcinek. Przypuszcza się, że być może już za rok entuzjaści dwóch kółek będą mogli korzystać z nowej ścieżki. Trasa ta będzie biegnąć zarówno przez obszar miejski, jak i przez malowniczy teren leśny.

Prace nad rozszerzeniem ulicy Toszeckiej o 5-kilometrowy fragment dla rowerów właśnie nabierają tempa. Chociaż proces jest już w toku, nie przysparza on na razie żadnych problemów dla obecnych użytkowników dróg. ZDM gwarantuje, że wszelkie potencjalne utrudnienia będą komunikowane na bieżąco i z odpowiednim wyprzedzeniem, zgodnie z postępem prac. W okolicach miejsca przyszłej inwestycji można już dostrzec geodetów dokonujących pomiarów, co jest elementem przygotowań do realizacji tego ambitnego projektu. Według obietnic miasta, całość może być ukończona jeszcze w bieżącym roku.

Planowana ścieżka rowerowa zostanie umiejscowiona po lewej stronie ulicy Toszeckiej, prowadząc od centrum miasta w stronę Czechowic. Jej początek zaplanowano na wysokości restauracji McDonald’s, a więc tam, gdzie kończy się obecnie istniejąca infrastruktura rowerowa. Natomiast jej zakończenie przewidziano w okolicach ulic Rekreacyjnej i Jachtowej. Trasa będzie biegła zarówno przez obszary miejskie, jak i – w większości – przez tereny leśne. Konieczne będzie jednak usunięcie części roślinności, która koliduje z planowaną inwestycją.

Zostaną wyeliminowane tylko te drzewa, których usunięcie jest absolutnie niezbędne. Na etapie projektowania udało się zachować kilka drzew w rejonie skrzyżowania ulic Toszeckiej i Oriona: dąb, brzozę i jesion pozostaną nietknięte. W obszarze zabudowanym planuje się usunąć 73 drzewa oraz zadrzewienie na powierzchni około 1500 m2. Dodatkowa weryfikacja będzie jednak przeprowadzana podczas prac budowlanych.