Nowa jakość szpitalnej diety: "Dobry posiłek" wprowadzany w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku

Nowa jakość szpitalnej diety: "Dobry posiłek" wprowadzany w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku

Stereotyp niezdrowych i mało apetycznych potraw serwowanych w placówkach szpitalnych jest powszechnie znany. Niemniej jednak, Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku postanowił zmienić ten obraz, dołączając do innowacyjnego programu „Dobry posiłek”. Ten pilotażowy projekt pozwala placówce oferować swoim pacjentom posiłki, które nie tylko są zdrowe i urozmaicone, ale również wyglądają smakowicie.

Program „Dobry Posiłek” został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i ma być wdrażany do końca czerwca 2024 roku. Główną zasadą przy tworzeniu jadłospisów dla takich jednostek żywieniowych jest przestrzeganie norm dla energii i składników odżywczych, które mają być dostarczane wszystkim pacjentom szpitala niezależnie od płci. Wytyczne dotyczące tego, jak powinno wyglądać takie żywienie, zostały opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH i Państwowy Instytut Badawczy. W tworzeniu zaleceń uczestniczyły również takie instytucje jak Instytut Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Program jest wspierany finansowo przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który przeznacza na ten cel dofinansowanie w wysokości 25 zł za osobodzień. Ta kwota ma pomóc szpitalom w zapewnieniu pacjentom posiłków o wyższej jakości.