Innowacyjny minibus zmienia oblicze transportu publicznego w Gliwicach

Innowacyjny minibus zmienia oblicze transportu publicznego w Gliwicach

Niebawem ulice Miasta Technologii i Innowacji – Gliwic, staną się areną testów rewolucyjnego, autonomicznego pojazdu elektrycznego, produkowanego przez lokalny start-up BLEES. Badania, które ruszają na terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ulicy Akademickiej, mają na celu ocenę funkcjonowania pierwszego w Polsce minibusu tego typu. Trzy dni przed planowanym początkiem testów, uczelnia przedstawi nazwy przystanków, które zostały wybrane w konkursie.

BB-1 to nazwa pionierskiego projektu – elektrycznego minibusa o samodzielnych manewrach. Stworzony przez start-up z Gliwic, BLEES, we współpracy z naukowcami z Politechniki Śląskiej, ma potencjał do stworzenia nowej jakości w transporcie publicznym. Wyposażony w specjalistyczne czujniki bezpieczeństwa, ten niewielki minibus cicho porusza się po drogach bez udziału kierowcy, a jego maksymalna prędkość to 25 km/h. Pojazd jest przystosowany do przewozu 15 pasażerów na raz, z czego siedem może podróżować na siedząco.

Start testów BB-1 zaplanowany jest na poniedziałek, 13 listopada. Tuż przed tym ważnym wydarzeniem, Politechnika Śląska ujawni nazwy trzech przystanków, które zostały wybrane w ramach konkursu organizowanego przez uczelnię.