Festyn i ćwiczenia strażaków w Orzeszu

Festyn i ćwiczenia strażaków w Orzeszu

Udane ćwiczenia OSP z Orzesza i okolic

Był festyn, były różnego rodzaju atrakcje i nagły zwrot akcji – czyli wypadek z udziałem statków powietrznych, a właściwe – motolotni i samolotu. Co zrobić w takiej sytuacji, żeby nie wywołać paniki wśród uczestników zabawy, którzy nie są w nastroju, który skłaniałby ich do zachowania ścisłego porządku i co najważniejsze – żeby uratować osoby, które są bezpośrednio poszkodowane?

Taki scenariusz obowiązywał podczas ostatnich wspólnych ćwiczeń strażaków z lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się niedawno w Orzeszu.

Różnego rodzaju ćwiczenia, nie tylko kondycyjne, ale również organizacyjne, wymagające większego zaangażowania – z uwagi na ich cel, czyli przećwiczenie sytuacji awaryjnych, mogących nieść ze sobą poważne ryzyka, w tym również utraty życia przez wiele osób, są realizowane przez takie jednostki jak OSP.

Bez nich, ta wyjątkowo ważna społeczna służba, nie mogłaby być tak skuteczna jak jest. Strażacy z OSP dowiedli, że utrzymują wysoką sprawność i potrafią ze sobą efektywnie współpracować.

Dynamiczny scenariusz ćwiczeń

Scenariusz październikowych ćwiczeń był skomplikowany i wymagał dużego zaangażowania ze strony wszystkich strażaków. Mieli przeprowadzić trudną akcję ratunkową po zdarzeniu do jakiego doszło podczas festynu, którego główną atrakcją miały być pokazy skoków spadochronowych i loty na motolotniach.

Niestety, nawet podczas najlepiej zaplanowanych programów związanych ze sportami ekstremalnymi może dojść do podobnych sytuacji, jak zaaranżowane w scenariuszu ćwiczeń, dlatego warto być przygotowanym na różne warianty niesienia pomocy.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń podczas festynu doszło do wypadku. Nagły podmuch wiatru spowodował zderzenie motolotni z samolotem, w którym doszło do pożaru. Oba statki spadły w okolice miejsca, w którym odbywał się piknik.

Zadaniem strażaków było m.in. ugaszenie wraku, zabezpieczenie miejsca wypadku, odnalezienie zaginionych oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym i zorganizowanie ewakuacji.

Ochotnicze Straże Pożarne są kluczowymi podmiotami w zapewnianiu bezpieczeństwa w wielu miastach. Niektóre OSP, działają już od ponad stu lat.