Wsparcie finansowe dla pszczelarzy

Wsparcie finansowe dla pszczelarzy

Bez pszczół… zginiemy?

Jeszcze kilka lat temu nikt szczególnie nie zaprzątał sobie głowy pytaniem – „Co mogłoby się stać, gdyby wyginęły pszczoły?”. Człowiek poprzez nieodpowiednie traktowanie natury doprowadził już w swojej historii do bezpowrotnej likwidacji wielu gatunków zwierząt i roślin i niestety, nie wszystkie z nich można restytuować.

Jak wyglądałaby Ziemia bez pszczół? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że bez nich, m.in. nasze dni byłyby radykalnie policzone? Niektórzy eksperci twierdzą, że życie nie utrzymałoby się na trzeciej planecie od Słońca dłużej niż cztery lata.

Jeśli w ekosystemie zabrakłoby pszczół – nie byłoby też kwiatów i owoców, a więc „bazowego” pożywienia dla różnych gatunków.

Choć wydaje się to oczywiste, jednak doszliśmy do takiego stanu, że zaczął być zauważalny proces redukcji populacji pszczół. W związku z tym podjęto wiele działań zmierzających do jej odtworzenia. W tym celu projektowane są np. w miastach łąki – z typową dla nich roślinnością, tworzone są też pasieki, np. na gmachach instytucji publicznych.

Na wsparcie mogą również liczyć hodowcy pszczół.

Pszczelarzu – pamiętaj o złożeniu wniosku do ARiMR!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina hodowcom pszczół o możliwości skorzystania z programów finansowych wspierających prowadzoną przez nich działalność. Aby otrzymać finansowanie należy złożyć odpowiedni wniosek do ARiMR.

Termin składania dokumentów rozpoczyna się 1 kwietnia, a kończy 31 maja 2022 roku. Pszczelarze będą mogli się dzięki temu ubiegać o dodatkowe środki na prowadzenie i rozwój działalności w zakresie hodowli pszczół.

Należy również spełnić podstawowy warunek formalny, czyli prowadzić działalność podlegającą nadzorowi. Musi być ona wpisana do rejestru, który jest prowadzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Hodowca jest także zobowiązany do posiadania numeru ewidencji producentów, znajdujących się w bazie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Numer taki można także otrzymać w dniu składania wniosku o wsparcie finansowe.

Czytając ten tekst, nabrałeś ochoty na miód? Warto poznać jakie są rodzaje miodu i dlaczego są jednym z najzdrowszych naturalnych produktów, jakimi możemy się delektować. Te i inne informacje ze świata natury znajdziesz na portalu WokółNatury.pl.