Stalexport planuje remont odcinka autostrady A4 przed przekazaniem go GDDKiA

Stalexport planuje remont odcinka autostrady A4 przed przekazaniem go GDDKiA

Stalexport Autostrada Małopolska, obecny zarządca fragmentu płatnego autostrady A4, ogłosił plany związane z przeprowadzeniem remontu tego odcinka. To działanie jest częścią przygotowań do nadchodzącej zmiany zarządcy tej drogi, której nowym administratorem ma zostać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Podczas zarządzania przez Stalexport, na odcinku autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami, często wykonywane były prace remontowe, co budziło wiele kontrowersji. Zarzucano spółce, że ciągłe naprawy drogi nie tylko obniżają jakość podróży, ale także skutkują wzrostem opłat za przejazd.

Niedługo jednak nastąpi zmiana, gdyż koniec okresu koncesji zbliża się wielkimi krokami. W 2027 roku, zarządzanie autostradą zostanie przekazane do rąk GDDKiA. Ta zmiana niesie za sobą różnorodne implikacje dla użytkowników drogi.

Z jednej strony, po zmianie administratora korzystanie z tego odcinka autostrady będzie bezpłatne. Co więcej, Stalexport jest zobligowany do przekazania drogi w stanie technicznym, który umożliwi jej eksploatację przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania remontów czy modernizacji. Z drugiej jednak strony, to zobowiązanie oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnych remontów przed zakończeniem obecnej umowy.