Krew – niezastąpiony lek. Weź udział w akcji oddawania krwi w Orzeszu

Krew – niezastąpiony lek. Weź udział w akcji oddawania krwi w Orzeszu

Możesz uratować komuś życie!

Wakacje to szczególny czas w roku. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Jednak powodów do tego, żeby lipiec i sierpień uznawać za wyjątkowe jest wiele i nie wszystkie związane są z wakacjami i urlopami.

Bywa, że w miesiącach letnich zaczyna bardziej niż w innych brakować krwi – z różnych przyczyn – m.in. z powodu wyjazdów wakacyjnych osób, które regularnie oddają krew. Zdarza się też więcej wypadków, w związku ze wzmożonym ruchem na drogach, a w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie przebywa zdecydowanie więcej osób niż w innych porach roku.

To wszystko może powodować, że w niektórych regionach mogą być czasowe problemy z zapasami krwi. Jak się okazuje – dzięki organizowanym przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa akcjom mobilnym można jednak nawet podczas wakacji, czy to w miejscu zamieszkania, czy tam, gdzie zażywamy wypoczynku – oddać krew.

Czy warto? To pytanie retoryczne. Czy jest to bezpieczne? Zdecydowanie tak. Być może to właśnie w te wakacje rozpoczniemy zatem swoją przygodę z krwiodawstwem?

Krwi nie da się zastąpić

Mimo postępu w różnych dziedzinach medycyny i technologii medycznych, nadal nie udało się opracować żadnego substytutu krwi. W związku z tym, aby ją pozyskać, konieczne jest jej dobrowolne oddawanie przez krwiodawców.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu krwiodawstwo było bardzo popularne, a honorowi krwiodawcy cieszyli się szczególną estymą w społeczeństwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i dziś zainicjować swoistą modę na tę aktywność, która jest wielkim darem serca, mogącym prędzej czy później, uratować czyjeś życie albo zdrowie.

W całym kraju organizowane są akcje promujące krwiodawstwo, w tym imprezy sportowe, które, jak to pokazał przykład z Kielc, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – i o to chodzi!

Każdy zabieg operacyjny wiąże się z koniecznością skorzystania z określonej ilości krwi. Możemy sobie zatem wyobrazić jak duża jej ilość jest potrzebna i to codziennie, w całym kraju.

Dzięki takim akcjom jak prowadzone przez RCKiK – jest to możliwe również poza ich siedzibami. Akcje wyjazdowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych krwiodawców. Miejmy nadzieję, że tak będzie również w Orzeszu, gdzie taką akcję zaplanowano na dzień 13 sierpnia br., w godzinach: 8.00 – 13.00.

Chętni proszeni są o przybycie w okolice Urzędu Miejskiego, gdzie będzie stacjonował specjalistyczny pojazd.