Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021

Jeszcze do końca sierpnia można oddać głos w fantastycznym plebiscycie na najlepszą przestrzeń publiczną. To głosy mieszkańców pozwolą na wybranie najpiękniejszego i najbardziej docenianego przez mieszkańców całego województwa miejsca. W tym roku konkurencja jest spora, a nagrody rzeczowe bardzo atrakcyjne. Dlatego jeśli nie zagłosowałeś – śpiesz się. Czas nieubłagalnie płynie. I jest go coraz mniej!

O co chodzi w Nagrodzie Publiczności?

Nagroda Publiczności jest dość ważnym wyróżnieniem. Nadaje się ją w głosowaniu. Każdy z mieszkańców uprawnionych może oddać swój głos na trzy wybrane realizacje. Wśród osób biorących udział w plebiscycie rozlosowywane są nagrody rzeczowe. To fantastyczny moment, żeby wyrazić swoje zdanie oraz pomóc w wygranej ulubionej przestrzeni. W tej edycji udział biorą 33 zgłoszenia, które spełniły wymogi formalne.

Jakie miejsca biorą udział w konkursie i czym się wyróżniają?

Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Zgłoszone przestrzenie są miejscami integracji społecznej, wszelkiego rodzaju  aktywnościom rodzinnym czy też popularyzacji rekreacyjnych i edukacyjnych działań. Są to zarówno małe obiekty np. podwórka – sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. szkoły, szlaki rowerowe, publiczne i prywatne przedszkola itp. Wśród zgłoszonych w tym roku znalazły się też historyczne obiekty, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji. Biorą udział w konkursie także całkowicie nowe inwestycje o nowoczesnym charakterze.

Sama ocena zgłoszonych projektów i inwestycji następuje poprzez wybrane do tego jury. Należą do niego członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej, którzy w pierwszej kolejności nominuje a następnie wybiera zwycięzców obecnej edycji konkursu.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021, podczas którego odbędzie się także  ogłoszenie wyników w konkursie Architektura Roku i wręczenie nagród także wygranym z zeszłego roku w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury, które będą miały miejsce na jesieni.

Wszystkie informacje w związku z konkursem można znaleźć na stronie organizatora. Tam też jest prezentacja prezentowane wydarzeń towarzyszących takich jak m.in. przygotowane z okazji obchodów 20-lecia konkursu NPP album Dekalog Dobrej Przestrzeni i inspirująca wystawa o tej samej nazwie.