Budowa CPK wciąż niepewna. Burmistrz Orzesza zapewnia, że nie zgodzi się na żadne ustępstwa!

Budowa CPK wciąż niepewna. Burmistrz Orzesza zapewnia, że nie zgodzi się na żadne ustępstwa!

Pod koniec kwietnia 2023 r. burmistrz Orzesza, Mirosław Blaski spotkał się z mieszkańcami ws. CPK. Najnowsze informacje płynące z ministerstwa wskazują, że część szybkiej kolei będzie przebiegała właśnie przez centrum Orzesza. Ani mieszkańcy ani włodarze miasta nie wyrażają na to zgody.

Wariant inwestorski, jaki opublikowało ministerstwo rozwoju zakłada linię niebieską W72 przebiegającą przez centrum miasta. To projekt, który jest realizowany w ramach inwestycji KPD pn. budowa linii kolejowej na odcinku Katowice – granica państwa – Ostrawa. 26 kwietnia burmistrz Orzesza spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Zawiść, przez którą według planów ma przechodzić właśnie wspomniana kolejka.

Zaniepokojeni mieszkańcy już od początku pytali ile domów jest zagrożonych, a ile grozi częściowy wyburzeniem. Burmistrz miasta uspokaja jednak, że nie wyrazi zgody na żadne działania, mające na celu wyburzenie, chociażby jednej nieruchomości.

Chociaż bardziej przystępną dla mieszkańców opcją byłby wariant zielony przedstawiciele CPK nie biorą nawet takiego rozwiązania pod uwagę. Sprawa utknęła w martwym punkcie i nie wiadomo kiedy mieszkańcy Orzesze będą mogli w końcu spać spokojnie.