Program „Laboratoria Przyszłości” w powiecie mikołowskim
Nowoczesny sprzęt dydaktyczny dla szkół w Mikołowie
Dziewięćdziesiąt tysięcy złotych otrzymał powiat mikołowski na zakup nowoczesnego sprzętu dla szkół. Dotacja została przyznana w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości”, który jest realizowany w całej Polsce i ma na celu realne wsparcie rozwoju edukacyjnego, w tym przede wszystkim dotyczącego nauk technicznych dzieci uczęszczających do szkół podstawowych.
W powiecie mikołowskim środki rozdysponowane zostaną między dwie szkoły w Mikołowie (będą to Szkoła Podstawowa nr 1 Specjalna oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2).
Kwota dofinansowania jest ściśle określona i zależna bezpośrednio od liczby uczniów. Najniższe dofinansowanie, w wysokości trzydziestu tysięcy złotych otrzymują szkoły podstawowe, w których uczy się do stu uczniów, najwyższą kwotę, czyli siedemdziesiąt tysięcy złotych otrzymują szkoły z liczbą uczniów od dwustu jeden do dwustu trzydziestu czterech.
Inaczej liczona jest kwota dofinansowania dla większych szkół (pod względem liczebności uczniów) – tu określa się ją według schematu: trzysta złotych na jednego ucznia.
Na co można przeznaczyć środki z programu „Laboratoria Przyszłości”?
Jak sama nazwa wskazuje – szkoły mogą przeznaczyć otrzymane w ramach programu fundusze na cele związane z zakupem pomocy dydaktycznych oraz sprzętu technicznego, koniecznych do realizowania programów wspierających rozwój różnorodnych umiejętności uczniów. Wspierane mają być m.in. umiejętności w zakresie myślenia matematycznego oraz kompetencje techniczne.
Jednym z kluczowych założeń programu „Laboratoria Przyszłości” jest także kształtowanie kreatywnych postaw u młodych ludzi, dla których bazą jest wspieranie umiejętności myślenia samodzielnego, co nie zawsze było należycie promowane w systemie szkolnictwa.
Nie da się wdrożyć takich programów bez możliwości korzystania z narzędzi, które pozwolą rozwinąć umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi.
Nowoczesna edukacja nie może bazować jedynie na tradycyjnych pomocach szkolnych. Konieczne jest inwestowanie w innowacyjne metody nauczania. „Laboratorium Przyszłości” ma znacząco wspomóc założenia nowej edukacji na miarę XXI w. Bez różnych rozwiązań cyfrowych nie będzie to możliwe.