Orzesze ma swoją kapsułę czasu

Orzesze ma swoją kapsułę czasu

Ciekawa inicjatywa upamiętniająca jubileusz miasta

Orzesze w 2022 r. obchodzi ważną rocznicę – sześćdziesięciolecia ustanowienia praw miejskich. Z tej okazji w ostatnich miesiącach odbywało się wiele imprez, akcji i przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie tego wydarzenia.

Jedną z ciekawszych inicjatyw, które podjęto niedawno jest… kapsuła czasu, a właściwie umiejscowienie jej na terenie Orzesza-Woszczyc. Kapsuła została wkopana do ziemi na popularnym skwerze miejskim. Aby mogła spełnić swoją szczególną rolę i „misję”, będzie mogła zostać odkopana dopiero za kilkadziesiąt lat.

Uzgodniono, że mieszkańcy uczynią to dokładnie za czterdzieści lat, kiedy Orzesze będzie świętowało wyjątkową, setną rocznicę ustanowienia praw miejskich.

W uroczystym umieszczeniu kapsuły czasu w miejscu do tego przeznaczonym uczestniczyli mieszkańcy Orzesza i przedstawiciele władz miejskich. Miejsce, w którym znajduje się kapsuła oznaczono za pomocą kamienia, na którym znalazła się tablica pamiątkowa, a na niej napis dotyczący obchodzonej przez miasto rocznicy. Określono także dzień, w którym kapsuła ma zostać odkopana. Będzie to 7 lipca 2062 r.

Jak przygotowywano orzeską kapsułę czasu?

Kapsuły czasu mają swoją wielowiekową tradycję i mimo postępu technologicznego jedno się nie zmienia – duże zainteresowanie, jakim się cieszą.

Tradycyjna „formuła” pozostawienia wiadomości przyszłym pokoleniom ma w sobie szczególny urok i tak jest „odczytywany” przez adresatów, o czym świadczy wiele zachowanych w historii opisów otwierania kapsuł, w których zawarto to, co było wyjątkowo istotne dla przodków.

Zapisy historyczne, które znajdujemy w książkach, na innych nośnikach informacji, w filmach i innych materiałach są oczywiste, pamiątki pozostawione w kapsułach czasu mają dodatkowy walor, zarówno historyczny, muzealny, jak i sentymentalny.

Co znalazło się w kapsule czasu z Orzesza, będącej zapisem współczesnych nam czasów? Potomkowie dzisiejszych orzeszan znajdą w niej m.in. zdjęcia miasta, zapiski dotyczące historii Orzesza, różne ciekawostki, przepisy kulinarne i przetwory czy też gry związane z miastem oraz list burmistrza.