Reklama… po śląsku

Reklama… po śląsku

Gwara i kultura regionalna

Jedna ze szkół w Orzeszu, a dokładniej Szkoła Podstawowa Nr 4, niedawno, zorganizowała niezwykły konkurs, którego tematem stała się gwara śląska. Dialekty to bogactwo każdego języka, w tym również polskiego.

W wielu regionach Polacy posługują się szczególnymi i wyjątkowymi dialektami, a jednym z najbardziej charakterystycznych jest dialekt śląski, który dzięki specyficznemu brzmieniu i warstwie leksykalnej identyfikowany jest jako wyjątkowy, podobnie jak gwara góralska, czy kaszubska.

Dbanie o to, by zachować gwarę dla przyszłych pokoleń wzbogaca zarówno region, lokalną społeczność, jak i kulturę całego kraju, dlatego takie konkursy jak „Dialekt łączy pokolenia” są warte szczególnej promocji i uznania.

Konkurs organizowany przez szkołę miał status Miejskiego Konkursu Dialektycznego, w którym udział wzięli również uczniowie innych placówek edukacyjnych w Orzeszu.

Konkurs inny niż wszystkie

Mogłoby się wydawać, że „tradycyjne” konkursy szkolne niekoniecznie znajdują wielu entuzjastów wśród uczniów, szczególnie te organizowane pod koniec roku szkolnego. Jak się jednak okazało – jeśli jest intrygujący pomysł – znajdą się również jego amatorzy.

Według organizatorów konkursu, uczniowie którzy zdecydowali się wziąć w nim udział, wykazali się dużą znajomością tematyki i kreatywnością, dzięki czemu przedstawione prace były na naprawdę wysokim poziomie.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ostatnich trzech klas szkół podstawowych (6-8). Pomysł z przygotowaniem scenariusza reklamy w śląskiej gwarze okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Uczniowie wykazali się zarówno znajomością dialektu, jak i technik marketingowych oraz tego, bez czego nie może być mowy o ciekawej reklamie, która zaintryguje odbiorcę, a więc zaskakującego pomysłu.

Sukces konkursu z pewnością przyczyni się do tego, że powstanie kolejna jego edycja.