Najbiedniejsze miejscowości w woj. Śląskim.

Najbiedniejsze miejscowości w woj. Śląskim.

Od wielu lat czasopismo „Wspólnota” tworzy różnego rodzaju rankingi, które mają pokazać jak wygląda sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w województwie śląskim. Tym razem gazeta skupiła się na najbiedniejszych miejscowościach i gminach. To daje wyraźny obraz sytuacji i pozwala wskazać na miejsca, które wymagają dodatkowej pomocy. Wśród 20 miast znalazło się również Orzesze. Z jakiego powodu? O tym przeczytasz poniżej.

W jaki sposób budowany jest ranking i co wzięto pod uwagę?

Jak podaje „Wspólnota” wskaźniki, przy pomocy których tworzone są rankingi pozostają niezmienne od wielu lat. Zapewnia to możliwość swobodnego porównywania danych bez konieczności dodatkowej analizy sytuacji każdej miejscowości. W każdym z miast zostały pominięte niektóre wpływy, jak np. dotacje unijne. Ich obecność może bowiem mieć znaczący wpływ na chwilowy wzrost „bogactwa” danej gminy. Jak wiadomo takie dotacje mają chwilowy charakter, a pieniądze uzyskane w ten sposób są duże.

Co jeszcze zostało uwzględnione w obliczeniach?

Przede wszystkim od całości wyników zostały odjęte składki przekazywane przez poszczególne samorządy zwane podatkiem Janosikowym. Dodatkowo do dochodów zostały dodane skutki wszelkiego rodzaju zmniejszania składek, obowiązujące ulgi oraz zwolnienia związane z podatkami lokalnymi. Takie działania pozwalają pokazać stan faktyczny bez rozwiązań wprowadzanych na różnym poziomie w samorządach lokalnych. Otrzymane wyniki zostały następnie podzielone przez wszystkich mieszkańców zamieszkujących daną miejscowość.

Orzesze w pierwszej dziesiątce

Miejscowość Orzesze znalazła się w rankingu „Wspólnoty” Znajduje się w pierwszej dziesiątce najbiedniejszych gmin w województwie śląskim. Zamożność per capita w 2020 roku wyniosła 3246,38 zł na mieszkańca. Wynik jest bardzo zbliżony do pozostałych miast z zestawienia, gdyż jak można zauważyć różnice pomiędzy miastami są naprawdę niewielkie. To powinno dać władzom miasta do myślenia, aby podjęły swoje wysiłki, aby zmienić tą sytuację. To trudna próba – ale jak pokazują rankingi z poprzednich lat wiele może się zmienić, dzięki sprawnej organizacji i różnorodnym inicjatywom.