Orzesze z najgorszą jakością powietrza na Śląsku

Orzesze z najgorszą jakością powietrza na Śląsku

Nie tak dawno Szwajcarzy przeanalizowali sytuację jakości powietrza w wybranych miastach i regionach świata. W Europie wzięto pod uwagę blisko 1297 miejscowości, z których aż 108 znajduje się na terenie Polski. Wyniki nie zachwycają. Dają bowiem wiele do myślenia, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie zanieczyszczeń obecnych nad naszym krajem. Wśród wymienionych miast znalazło się także Orzesze, a co gorsza jego miejsce rodzi duży niepokój wśród władz miasta.

Na czele kraje byłej Jugosławii i …Orzesze

Chodzi o raport pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM 2,5. Niestety w pierwszej dziesiątce znalazły się w większości miasta byłej Jugosławii, aż pięć z nich z Bośni i Harcegowiny, dwa z Serbii, Jedno z Kosowa. Na drugim miejscu znalazło się również Sarajewo. Poza Polskim Orzeszem z wynikiem ze średnią roczną wynoszącą 44,1 µg /m sześć,  w dziesiątce znalazło się również włoskie Gaggiano, plasujące się na 9 miejscu. Niestety to nie koniec złych informacji. Bowiem w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazło się także siedem innych, polskich miejscowości. Mowa tu o trzech w województwie śląskim: Goczałkowicach-Zdrój na 14. miejscu (31,6 µg/m sześc), Raciborzu na 37. (24,9 µg/m sześc) oraz Bielsko-Białej na 38. (24,7 µg/m sześc).

Jak wygląda sytuacja wśród najczystszych miast na świecie??

Tu również Polska znalazła się w ścisłej czołówce, bowiem według standardów WHO to właśnie Ustroń wraz ze wsią Polańczyk na Podkarpaciu uplasowały się na ósmym miejscu. To dobra wiadomość, bowiem okazuje się, że w naszym kraju znajdują się obszary, w których faktycznie można oddychać świeżym powietrzem. Warto tu nadmienić, że sam pył PM 2,5 jest uważany za najbardziej szkodliwy spośród innych zanieczyszczeń powietrza. Przyczynia się bowiem do skrócenia długości życia człowieka, a także narażenia na częstsze choroby płuc i układu oddechowego. Nie ma się zatem czemu dziwić, że Polska tak ochoczo bierze udział we wszelkiego rodzaju projektach krajowych i unijnych, mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.